Moravskotřebovská princezna Hereret dělá společnost Tutanchamonovi

20220425 165950 (1)
Moravskotřebovská Hereret byla vybrána jako jediný egyptologický artefakt s historickou hodnotou na komerčně velmi úspěšnou výstavu Tutanchamon – jeho hrobka a poklady. Zde je reprezentantem našeho egyptologického sběratelství a zároveň moravskotřebovské Holzmaisterovy muzejní sbírky.
„Přijdeme na celou turistickou sezonu o hlavní lákadlo muzea, ale na druhou stranu je to pro Moravskou Třebovou fajn příležitost. Na brněnské výstavě máme vlastní část, kde je umístěna samotná Hereret. Dále zde najdete bustu s její pravděpodobnou podobou vzniklou na základně vědeckého zkoumání,“ uvedla vedoucí Městského muzea v Moravské Třebové Monika Marhounová. Zapůjčení mumie princezny Hereret je výjimečnou událostí. „Už byla jednou v Náprstkově muzeu v Praze. Moc často se nepůjčuje, protože je to historický a velmi vzácný předmět. Navíc častá manipulace ani není žádoucí,“ vysvětlila ředitelka.

Přestože bude několik měsíců ve stálé expozici muzea v Moravské Třebové vystavena jen vrchní rakev Hereret, návštěvníci o velký zážitek s Egyptem určitě nepřijdou. Muzeum chystá na začátek června ve spolupráci s Národním a Náprstkovým muzeem otevření nové expozice Příběh papyru Westcar, kde návštěvníci kromě jiného uvidí modely nekropolí z nalezišť v Abúsíru, které byly součástí loňské výstavy Sluneční králové v Národním muzeu. Kurátorem této expozice je významný egyptolog Pavel Onderka z Náprstkova muzea, účast na otevření expozice přislíbil také generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady je otevřena na brněnském výstavišti do 8. ledna 2023.

Vytvořeno 26.4.2022 11:15:20 | přečteno 385x | v.dokoupil