Nové osvětlení na Knížecí louce

Solární osvětlení - Knížecí louka II

V průběhu listopadu bylo instalováno nové solární osvětlení na Knížecí louce. Instalace pěti moderních zařízení povede ke zvýšení bezpečnosti osob podél frekventovaného úseku cyklostezky. Díky plně autonomnímu systému jsou lampy funkční i při delší nepřízni počasí a do budoucna městu zajistí úspory nákladů za energie. 

„Využití moderních technologií je pro nás s ohledem na udržitelnost jejich provozu jedinou možností, jak reagovat na neustále rostoucí ceny energií. Náklady na pořízení solární lampy jsou kompenzovány tím, že pro její instalaci nemusíme platit za výkopové práce a další úkony spojené s pokládkou kabelů do země. Díky využití sluneční energie je následný provoz téměř zdarma. Pohybové čidlo navíc umožňuje regulaci intenzity svícení. V klidovém režimu lampa přechází do úsporného módu a v okamžiku pohybu chodců v jejím okolí se intenzita svícení automaticky zvýší. V průběhu letošního podzimu vyhodnotíme skutečný provoz a pokud bude potřeba počet lamp na Knížecí louce zvýšit, díky jednoduchému způsobu instalace to bude možné,“ vysvětluje místostarosta Václav Dokoupil.

LED svítidla Enstore Quattro umožňují plynulý přechod z večerního a ranního svícení bílým světlem do nočního režimu s žlutooranžovým světlem a nulovým obsahem tzv. modré složky, čímž nedochází k ovlivňování nočního klidu živočichů a rostlin i v bezprostřední blízkosti lampy. Použitím tohoto systému je také minimalizován vznik světelného smogu. Elektronický řídící systém automaticky optimalizuje intenzitu osvětlení s ohledem na aktuální možnosti dobíjení baterií sluneční energií. Celková cena za instalaci pěti světelných bodů činí 295 tis. Kč bez DPH s funkční životností lamp 25 let a pětiletou zárukou.

Vytvořeno 9.11.2022 15:31:03 | přečteno 1216x | jonas.krummer