Pomáháme Ukrajině

POMOC UKRAJINĚ(1)

V rámci bezprostřední pomoci obyvatelům Ukrajiny zasaženým válkou mohou obyvatelé Moravské Třebové a okolí pomáhat hned několika způsoby. Dobrovolníci mohou pomáhat nabídkou ubytovacích kapacit pro uprchlíky, přispívat lze také konkrétní finanční částkou. Aktuálně se hledají také placení lektoři češtiny. Podrobnosti níže.

Po vzájemné dohodě starosty Moravské Třebové, Letovic a starosty ukrajinské Koločavy byl ve čtvrtek 3. března vypraven kamion humanitární pomoci, která byla nashromážděna díky ochotě a soudržnosti obyvatel Moravské Třebové. Veškerý materiál prostřednictvím kamionové dopravy dorazil do Koločavy, kde byl za pomoci našich partnerů následně rozdělen lidem, kteří pomoc skutečně potřebují.

"Vážení přátelé, obec Koločava by ráda vyjádřila upřímné poděkování vám, našim přátelům, za humanitární pomoc poskytovanou Ukrajině, které se jí i nadále dostává během války s Ruskem. Vaše vytrvalá podpora našich občanů v těchto časech pro naši zemi tak těžkých je symbolem skutečného přátelství a evropského bratrství. Díky vám v rámci humanitární pomoci i nadále dostáváme potraviny, oblečení, léky i další nezbytnosti. Tato vaše pomoc je pro nás neocenitelná. Na oplátku vám chceme popřát pevné zdraví, inspiraci pro dobré skutky, hojnost a poklidné dny". S pozdravem, Obyvatelé obce Koločava

Шановні друзі, Колочавська громада висловлює вам – своїм друзям щиру подяку за надану гуманітарну допомогу, яку Україна продовжує отримувати під час війни з Росією. Ваша непохитна підтримка наших громадян у ці скрутні для нашої держави часи – це символ справжньої дружби та європейського братерства! Завдяки вам, у рамках гуманітарної допомоги, до нас продовжують надходити продукти харчування, одяг, ліки та інші найнеобхідніші речі. Для нас ця допомога є безцінною! В свою чергу, хочемо побажати вам міцного здоров’я, наснаги на добрі справи, благополуччя і мирного неба над головою!

Jak pomoci Ukrajině?

Hledá se lektor češtiny

Centrum na podporu integrace cizinců se sídlem v Pardubicích hledá učitele češtiny. Lektoři budou hrazení z fondu EU. Za výuku nabízíme 500 Kč za 1,5h lekci na DPP či ŽL.

Aktuálně hledáme lektora pro následující kurz:
- Út a Čt 10-11:30h
- Ubytovna při Vojenské střední škole, Moravská Třebová
- Kurz je určen pro skupinu dospělých Ukrajinců
- Materiály k výuce jsou zajištěny (učebnice Čeština expres),
- Výuka probíhá na základě předem daného sylabu k učebnici

Veškeré dotazy a nabídky směřujte na mail chciucitcesky@gmail.com nebo telefon 774 488 285.

Kopie návrhu Kopie návrhu POMOC UKRAJINĚ(1)

Máte volné ubytovací kapacity?

Město Moravská Třebová eviduje interní seznam dobrovolníků, do kterého můžete nahlásit volné ubytovací kapacity v Moravské Třebové a okolí pro případnou pomoc uprchlíkům a rodinám z Ukrajiny. Nabídky zasílejte na adresu krizovystab@mtrebova.cz, do předmětu uveďte "ubytování Ukrajina" a do zprávy nezapomeňte uvést: počet volných lůžek, adresu a Váš telefon a email. V případě potřeby konkrétní pomoci Vás budeme kontaktovat. Děkujeme.

Nabídky pomoci, především ubytování hromadného typu, směřujte na email ubytovaniukrajina@suz.cz, který zřídila Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra

Umíte ukrajinsky nebo rusky?

Město Moravská Třebová eviduje interní seznam dobrovolníků, do kterého se můžete nahlásit jako tlumočník pro případnou pomoc uprchlíkům a rodinám z Ukrajiny. Nabídky zasílejte na adresu krizovystab@mtrebova.cz, do předmětu uveďte "tlumočník Ukrajina" a do zprávy nezapomeňte uvést adresu, telefon a email. V případě potřeby konkrétní pomoci Vás budeme kontaktovat. Děkujeme.

Staňte se patronem ukrajinských rodin

Pomoc s prvními kroky v novém prostředí. Co dělá takový patron? Pomáhá s otevřeným srdcem, doprovází, radí a tak celkově je v rámci možností vždy nablízku. Pomůžete? Pokud je Vaše odpověď ANO, kontaktujte, prosím, Ivu Kopřivovou (731 608 323iva.koprivova@mtrebova.charita.cz). Děkujeme, že pomáháte. Podrobnosti na charitním Facebooku.

Finanční příspěvky

Pro zsílání finančních příspěvků využijte jednu z již existujících sbírek humanitárních organizací.

Informace pro občany Ukrajiny/Інформація для громадян України

krajské asistenční centrum
Informace pro občany Ukrajiny tel.: +420 974 801 802, e-mail: ukrajina@mvcr.cz
Informace UA   oranžový stupeň (UA)
Informace UA   zelený stupeň (UA)

Pomoc pro občany Ukrajiny a jejich zaměstnavatele

Souhrnné informace k možnostem pomoci občanům Ukrajiny, kteří přicházejí v důsledku válečného konfliktu do České republiky, případně v ČR dlouhodobě žijí a pracují a také zaměstnavatelům, kteří občany Ukrajiny zaměstnávají nebo zaměstnají naleznete zde.
ikona souboruPDF ke stažení - informace pro zaměstnavatele a cizince

Městská knihovna Moravská Třebová

Rozcestník informací a další podrobnosti na webu knihovny.
knihovna
Vytvořeno 28.2.2022 13:51:51 - aktualizováno 11.5.2022 14:19:51 | přečteno 3644x | v.dokoupil