Známe budoucí podobu komunitně kulturního centra

IMG E7775

Odborná porota pod taktovkou České komory architektů a Ing. arch Evy Eichlerové vybrala vítězný návrh budoucí podoby kulturně-komunitního centra v bývalém průmyslovém areálu v ulici Jiráskova. Studie z dílny architektonické kanceláře Rusina Frei Architekti počítá s výstavbou společenského sálu s kapacitou 250-500 osob, kinosálem pro 80 osob, novou městskou komunitní knihovnou, zázemím pro depozitář muzea, barem, kavárnou a dalšími prostory pro společenský život.

ikona souboruVítězný návrh: Rusina Frei Architekti

Součástí projektu je i vybudování nezbytných parkovacích míst. „Do užší soutěže se zapojilo celkem šest renomovaných architektonických týmů, vítězné řešení schválila rada města a spolu s dalšími soutěžními návrhy bylo veřejnosti představeno ve čtvrtek 15. září od 17:00 hodin přímo v průmyslovém areálu. Pro návštěvníky byl připraven také koncert kapely 4Trix, občerstvení a doprovodný program pro děti. Vítězný architektonický návrh nám poslouží jako podklad pro zpracování navazujících stupňů projektové dokumentace. Zároveň budeme připraveni na čerpání dotací, které se budou týkat podpory kulturně kreativních center. Náklady na realizaci celého projektu odhadujeme na 300 mil. Kč. Je však vysoce pravděpodobné, že výstavba bude probíhat v dílčích stavebních etapách, což nám definuje i samotná vítězná studie,“ uvedl starosta Miloš Mička.

Samotnému vyhlášení soutěže předcházel dlouhý proces příprav, jehož výsledkem byla prvotní komplexní analýza potenciálu a využitelnosti zamýšleného komunitně kulturního centra zpracovaná renomovanou společností ONplan lab s.r.o. „Celý záměr také průběžně konzultujeme s odborníky, architekty, zástupci Pardubického kraje, Ministerstva pro místní rozvoj ČR a řediteli kulturních center a muzeí po celém Česku. Za aktivní přístup děkuji také ředitelkám knihovny, muzea a kulturních služeb, které nám pomohly do výsledného konceptu zahrnout nezbytná specifika a provozní potřeby jednotlivých organizací.

Pro Moravskou Třebovou je důležitá především rozmanitost a multifunkčnost nabízených prostorů a služeb. „Kombinace různých velikostí a typů sálů nám umožní využívat kulturní centrum jak pro velké celospolečenské akce, tak i pro komorní činnost jednotlivých spolků či pořádání soukromých oslav. Důležité pro nás je také, aby místo žilo po celý den a nedocházelo k tomu, že se bude lidem otevírat pouze na večerní program. Proto jsme se rozhodli pro spojení společenského sálu, kinosálu, knihovny a kavárny. Knihovna by pomohla oživit celý prostor a vytvořit vazby na nedaleké gymnázium a domov pro seniory. Území, které bude v soutěži řešeno, se nachází v přímém sousedství městského muzea, které nemá vhodné prostory pro uskladnění svých sbírek. Proto jsme dospěli k rozhodnutí, že v areálu by měl být vytvořen prostor i pro depozitář muzea,“ doplňuje ředitelka kulturních služeb Marie Blažková.

Město Moravská Třebová získalo do svého majetku významné strategické území bývalého průmyslového areálu o rozloze jeden hektar v roce 2020 za 11 mil. Kč.

Seznam účastníků architektonické soutěže

Anagram&Gruppa LLC

CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS s.r.o.

NEUHÄUSL HUNAL s.r.o. & Hejdová Duba architekti s.r.o.

PROJEKTIL ARCHITEKTI, s.r.o.

ATELIER BOD ARCHITEKTI S.R.O.

Rusina Frei, s.r.o.

Vytvořeno 16.9.2022 9:03:46 | přečteno 1655x | horackova.pavlina