Exkurze do ratibořického zámku a Babiččina údolí

Po více jak roční pauze Moravskotřebovské univerzity třetího věku, způsobené pandemií koronaviru, přivítali posluchači možnost exkurze do ratibořického zámku a Babiččina údolí. Exkurze se uskutečnila 7. září 2021 za účasti 50 posluchačů univerzity a za krásného skoro letního počasí. Tato exkurze byla zvolena záměrně, a to vzhledem k tématu jedné z přednášek připravovaného 22. ročníku univerzity - Známá neznámá Božena Němcová.

Velké poděkování patří městu Moravská Třebová, které nám přispělo finanční částkou 10.000 Kč na dopravu. 

Program exkurze:

  1. Zámek Ratibořice, který je znám zejména díky dílu Babička od Boženy Němcové a který reprezentuje typické elegantní venkovské obydlí vysoké aristokracie z období 19. století. 
  2. Staré bělidlo, romantická dřevěná chaloupka s tradiční šindelovou střechou, včetně expozicí s lidovým nábytkem a předměty denní potřeby ze spisovatelčina vyprávění. Cestou na bělidlo zastávka u sousoší Babičky s dětmi, jehož autorem je akademický sochař Otto Gutfreund. 
  3. Viktorčin splav - původní dřevěný splav již několikrát změnil svou podobu. Nicméně i jeho současná betonová podoba dýchá romantikou.
  4. Rudrův mlýn nabízí expozici, která představuje tradiční mlynářovo obydlí v období 19. století s lidovým nábytkem a předměty denní potřeby. 
  5. Oběd v restauraci U JELENA na náměstí F. L. Věka v Dobrušce
  6. Individuální prohlídka historického centra Dobrušky 

Během exkurze vládla pohodová nálada, účastníci vyjádřili spokojenost s jejím výběrem i průběhem.
Fotografie z exkurze jsou umístěny ve fotogalerii univerzity. 

Ing. Stanislav Zemánek
předseda Moravskotřebovské univerzity třetího věku
Vytvořeno 10.9.2021 9:18:05 | přečteno 93x | jitka.voznickova