Exkurze na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně a do Andělária Rejchartice - 15. a 22.6.2022

Exkurze na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně a do Andělária Rejchartice - 15. a 22.06.2022

A po roce jsme opět vyrazili na exkurzi. Posluchači si hlasováním vybrali exkurzi do vodní elektrárny Dlouhé stráně, o několik hlasů méně získalo Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm (tam snad příště). Návštěva naší největší přečerpávací vodní elektrárny byla tak trochu symbolická vzhledem ke strmému nárůstu cen elektrické energie v poslední době (po informaci o ceně vyráběné elektřiny byly všem nepochopitelné ceny, za které ji nakupují od dodavatelů).

Zájem o exkurzi byl veliký, takže se uskutečnila ve dvou termínech – 15. a 22. června za účasti 48 a 46 posluchačů.

Velké poděkování patří městu Moravská Třebová, které nám přispělo finanční částkou 15.000 Kč na dopravu.

Program exkurze:

• Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně je elektrárnou společnosti ČEZ, jedná se o nejvýkonnější vodní elektrárnu v Česku. Dolní nádrž leží na říčce Divoká Desná v nadmořské výšce 824,7 m, má celkový objem 3 405 000 m³ a plochu 16,3 ha. Horní nádrž se nachází na vrcholu hory Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1350 m, má celkový objem 2 719 750 m³) a zabírá plochu 15,4 ha s největší hloubkou 26 m. Po teoretické části (výklad, film) jsme navštívili podzemní elektrárnu (bundy se hodily), a potom nás řidič pan Prchal vyvezl téměř až k horní nádrži. Nezapomenutelné nádherné výhledy od horní nádrže a zvláštnost – krásně zelené lesy nenapadené kůrovcem.
  • Oběd ve stylové restauraci Lyžárna v lyžařském areálu Kouty
  • Cukrárna Velkolosinské pralinky u zámku Velké Losiny jako vhodné doplnění energie
  • Andělárium Rejchartice – galerie pod širým nebem, dřevěné sochy andělů. Každoročně od roku 2013 zde vždy třetí týden v červenci začíná Andělárium. Schází se tu sochaři a řezbáři, cílem sympozia je vytvoření unikátní umělecké sbírky soch andělů, kteří jsou osazováni na louce v Rejcharticích, ale i v příměstském lese na stezkách vedoucích ze Šumperka do Rejchartic.
  • Dřevěné sochy působí majestátně, nicméně dojem byl výrazně snížen nepokosenou více jak metr vysokou trávou, která odrazovala od prohlídky jednotlivých soch. Někdo zodpovědný prostě kašle na návštěvníky …

Během obou exkurzí nám přálo počasí, vládla pohodová nálada, účastníci vyjádřili spokojenost s jejím výběrem i průběhem (až na to nešťastné Andělárium).

Fotografie z exkurze jsou umístěny ve fotogalerii univerzity.

Ing. Stanislav Zemánek
předseda Moravskotřebovské univerzity třetího věku

Vytvořeno 28.6.2022 8:02:29 - aktualizováno 28.6.2022 8:05:21 | přečteno 57x | jitka.voznickova