Banská Štiavnica - Slovensko

V 18. století je Banská Štiavnica třetím největším městem v Uhersku. Od 19. století dochází k postupnému úpadku hornické činnosti. Problém zaměstnanosti neřeší ani nově vybudované textilní a tabákové závody. V roce 1918 se Banícka a lesnícka akadémia stěhuje do Maďarska a v 50. letech ztrácí město status sídla okresu.

Po roce 1989 se město opět dostává do povědomí široké veřejnosti. V roce 1993 se mu dostává nejvyššího mezinárodního uznání, když je jako první slovenské město zapsané na Listinu světového, kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Rada Evropy vůbec jako prvnímu městu z východní Evropy poskytuje projekt technické pomoci. Banské Štiavnici je navrácen status sídla okresu a do města se postupně vrací vysoké školy. V roce 2000 uspěla Banská Štiavnica hned dvakrát v prestižní celosvětové environmentální soutěži pod názvem Národy v rozkvětu, veřejnosti známé jako Zelený Oskar.

Vzájemné dlouhodobé přátelské vztahy mezi městem Moravská Třebová a slovenským městem Banská Štiavnica vyústily v mezinárodní partnerství. Deklarace mezi městy byla znovu podepsána starostou Milošem Izákem a zástupcem primátorky Banské Štiavnice Mariánem Zimmermannem dne 15. 4. 2016. Spolupráce měst se odrazila také ve vzájemných návštěvách oficiálních představitelů měst, studentů a umělců obou zemí. Představení divadelních umělců a výstavy uměleckých děl místních autorů vyvolávají nadšení obyvatel obou republik.

 Mezi nejvýznamnější pravidelné aktivity patří: Dny slovenské kultury, pravidelné společné setkávání zástupců měst, festival Salamandr a Živé šachy konaný v Banské Štiavnici, festival Biskupické kaléšek pořádaný v Biskupicích a mezinárodní hokejová utkání partnerských měst.


www.banskastiavnica.sk

Vytvořeno 24.9.2007 11:59:20 - aktualizováno 27.9.2013 9:33:54 | přečteno 2916x | ernest