Symboly města

Logo města

Logo města Moravská Třebová plně reflektuje tradičnost v podobě nejstarší ikony městského zámku. Zároveň je důstojným symbolem města díky své jednoduchostí a modernímu pojetí. Stylizace siluet renesančních arkád s gradující rytmikou jednoznačně definuje rozpoznatelnost památky z 13. století. Respektováním barev městského znaku (červené a modré) potvrzuje historickou linii a dědictví města. Jako fakultativní symbol města Moravská Třebová jej schválila rada města na jednání dne 17. 12. 2018.

Logo města je primárně určeno pro potřeby města a jeho organizací. V případě využití loga dalšími subjekty a organizacemi, prosíme o nahlášení tohoto záměru na adresu phorackova@mtrebova.cz. Do popisu zprávy uveďte popis účelu/veřejné akce, pro kterou bude logo použito. Logo je možné použít ve vice modifikacích ať už v negaci či orientaci textu vedle nebo pod grafikou. Logo města je dostupné ke stažení a následnému použití. Při používání loga města je nutné dodržovat zásady uvedené v grafickém manuálu (ke stažení mezi soubory níže). 

logo MT original

Znak města

Z historických pramenů je zřejmé, že město od konce 13. století používalo jako svůj znak v modrém štítě stříbrno-červeně šachovanou orlici se zlatou korunkou a zbrojí a s červeným jazykem. Vzhledem k tomu, že znaky Moravské Třebové, Olomouce a moravské zemské orlice byly téměř totožné a v praxi nerozeznatelné, požádalo městské zastupitelstvo v roce 1992 ČNR o úpravu znaku a o schválení nového praporu města. Tento návrh byl dne 11. prosince 1992 schválen heraldickou komisí ČNR. Dne 15. července 1993 udělil předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nový znak a prapor.

Města a jimi zřízené nebo založené organizační složky a právnické osoby mohou užívat znak a vlajku města. Jiné subjekty mohou užívat znak města jen s předchozím souhlasem rady města.

orlice

Znělka města

Rada města na zasedání dne 18. 2. 2013 schválila jako fakultativní symbol obce znělku Moravská Třebová – renesanční perla, hudební dílo autora Josefa Klíče v provedení žesťového kvarteta, zpracované ve dvou variantách. Melodie zní v úvodní části vysílání městského rozhlasu (kratší verze) a při společenských a kulturních akcích města (zpravidla delší varianta).

Přílohy

Název / popis souboruVelikost / typ souboru
ikona souboruGrafický manuál2.41 MB .pdf
ikona souboruLogo města4.2 MB .jpg
ikona souboruOrlice574.88 KB .png
ikona souboruPodklady pro použití loga, vzor zpravodaje23.92 MB .zip
ikona souboruZnak města2.79 MB .jpg
ikona souboruZnak prapor popis3.28 MB .jpg
ikona souboruZnělka města577.15 KB .wma

Vytvořeno 5.2.2019 14:01:39 | přečteno 4655x | radim.smehlik