Polodenní okruh (zámek)

Měšťanský styl

Moravská Třebová, renesanční perla České republiky 

Prohlídkové okruhy na zámku

Středověká mučírna (40–45 min.)

MučírnaPrávo útrpné je tématem expozice, nazvané Středověká mučírna, která vznikla v roce 2007 ve sklepeních moravskotřebovského zámku. Expozice vás seznámí s nelidskými praktikami tortury. Právě zde můžete pocítit hrůznou atmosféru mučírny i katovny a na vlastní kůži si vyzkoušet různé mučící nástroje a donucovací prostředky jako je španělská bota, pranýř, palečnice, stolička pro čarodějnice či skřipec.

Moravské Třebové bylo uděleno hrdelní právo kolem roku 1406, katovna a mučírna byla dříve umístěna za hradbami města. Současná expozice v prostorách sklepení bývalého boskovického hradu je připomínkou tohoto tragického období.
Přijďte si vyzkoušet středověk na vlastní kůži!

Do středověké mučírny nelze umožnit bezbariérový přístup.

www.zamekmoravskatrebova.cz

Alchymistická laboratoř Mistra Bonacina (40–45min.)

LaboratořNová interaktivní a multimediální expozice Vás zavede do laboratoře Mistra Bonacina, astrologa, alchymisty a dvorního lékaře Ladislava Velena ze Žerotína. Laboratoří Vás provedou tajemní alchymistovi pomocníci, a když se na Vás usměje štěstí, získáte elixír věčného mládí. Seznámíte se nástroji praktické alchymie – křivulemi, alembiky, athanory, dózami, tavící pecí, a podobně. Na vlastní oči uvidíte strážce alchymistovy laboratoře – Golema, zažijete magické alchymistické pokusy, nahlédnete do Žerotínova horoskopu narození a rozpoznáte bohatou alchymistickou symbolikou. Poodhalte roušku tajemství nad věčným koloběhem života a smrti!


Poklady Moravské Třebové (45 - 50 min.)

pokladyTento okruh je věnovaný historii zámku a životního stylu od renesance do začátku 20. století. Prohlídka začíná obdobím humanismu a renesance, které zanechalo na zámku nejvýraznější stopu. K nejvýznamnějším exponátům patří tapisérie z počátku 16. století, kterou si Ladislav z Boskovic nechal vyrobit v dnešní Belgii, ještě před tím, ale nechal starý hrad přestavět v raně renesančním stylu.
Jinou významnou osobností, která se významně zapsala do stavebního vývoje zámku, byl Ladislav Velen ze Žerotína, který na svém dvoře hostil řadu umělců, učenců a také alchymistů. Ladislav byl jedním z nejbohatších šlechticů v zemi a nějakou dobu zastával i funkci moravského zemského hejtmana. Zámek nechal na začátku 17. století zvětšit o tři křídla s honosným systémem arkád v manýristickém stylu.

Po bitvě na Bílé hoře musel zemi opustit a zámek připadl pánům z Lichtenštějna, kteří sem přemístili úředníky a správu panství. Prohlídka končí v rytířském sálu z konce 15. století, který je zaklenut pozdně-gotickou klenbou s aliančními erby pánů z Boskovic.


Jak se žilo na venkově

 Venkovský stylTato expozice ukazuje styl života našich předků. Přibližuje jejich každodenní život, tak vzdálený našemu současnému způsobu existence. Na Moravskotřebovsku se hodně pěstoval len a tkalo lněné sukno. Návštěvníci si sami mohou vyzkoušet, jak je snadné ovládat tkalcovský stav. Kromě tkalcovského stavu můžete vidět další nástroje na zpracování lnu, zařízení selské jizby či dávný mandl.

Bezbariérový přístup do expozic je možný pouze po předešlé domluvě.

Možnost občerstvení v zámecké kavárně. Ochutnávka tajemných elixírů lásky a zdraví. Volný čas pro soukromé aktivity: (nákup suvenýrů atd..)

Doporučujeme: sladkou svačinku v cukrárně Pod věží nebo oběd v jedné z restaurací na pěší zóně.

Cena okruhu s průvodcem po městě nezahrnuje vstupy.

Prohlídkové okruhy

Zámek

Zámek

 
Laboratoř

Laboratoř

 
Mučírna

Mučírna

 
Radnice

Radnice

 
Měšťanský styl

Měšťanský styl

 
Venkovský styl

Venkovský styl

 
Kláštěr Františkánů

Kláštěr Františkánů

 
Muzeum

Muzeum

 
Aquapark

Aquapark

 
 
Vytvořeno 15.9.2008 13:44:58 | přečteno 3995x | ernest